Tallinna linnavalitsus soovib algatada olulise projekti, mille eesmärk on parandada ühistranspordi ligipääsetavust kõigile linnaelanikele. 27. oktoobril teatas linnavalitsus, et kavatseb vabatahtlike abiga kaardistada linna ühistranspordipeatuste ligipääsetavust, et tuvastada takistused, mis raskendavad liikumist puudega inimestel, eakatel ja lapsevankriga liiklejatel.
Projekti käigus loodetakse koguda teavet selle kohta, millised ühistranspordipeatused vajavad parandamist, et tagada ohutu ja mugav ligipääs kõigile kasutajatele. Kaardistamine toimub koostöös vabatahtlikega, kes koguvad andmeid peatuste füüsilise seisukorra ja juurdepääsu takistuste kohta. Selle tulemusena soovib linn leida võimalusi ühistranspordi parema ligipääsetavuse tagamiseks ja muuta liikumine linnas lihtsamaks kõigile, olenemata nende füüsilisest võimekusest.
Linnavalitsus rõhutab, et ühistranspordi kättesaadavus on oluline osa kaasavast ja võrdseid võimalusi pakkuvast linnakeskkonnast. Vabatahtlike abiga läbiviidav kaardistamine võimaldab koguda andmeid kiiremini ja põhjalikumalt, kui see oleks võimalik ametkondliku kontrolli kaudu. Projekti tulemusi kasutatakse ühistranspordipeatuste parendamise tegevuskava koostamisel, et viia peatuste infrastruktuur vastavusse kõigi linnaelanike vajadustega.
Millised peatuste parandused on prioriteediks?
Linnavalitsus on toonud välja mitmeid valdkondi, mida projekti tulemusena eelistatakse parandada. Eelkõige keskendutakse peatuste füüsilise ligipääsu parendamisele, sealhulgas kaldteede lisamisele, et võimaldada ratastoolikasutajatel ühistransporti hõlpsamini kasutada. Samuti vaadatakse üle ooteplatvormide kõrgused, et need vastaksid ühistranspordivahendite uksekõrgustele, muutes sisenemise ja väljumise lihtsamaks.
Tähelepanu pööratakse ka takistuste, nagu kõrged äärekivid ja kitsad jalgteed, eemaldamisele, mis võivad olla takistuseks lapsevankrite ja liikumisabivahenditega inimestele. Lisaks kaalutakse valgustuse ja infotahvlite parandamist, et tagada parem nähtavus ja teave peatustes nii päevavalges kui pimedal ajal.
Crowdsorsa platvorm
Kaardistamisprojekti läbiviimisel kasutatakse vabatahtlike kaasamiseks Crowdsorsa platvormi. Crowdsorsa on veebipõhine tööriist, mis võimaldab kogukondlikku koostööd ja ühise eesmärgi nimel töötamist. Platvormil saavad vabatahtlikud end registreerida ja osaleda erinevates projektides, sealhulgas ühistranspordipeatuste ligipääsetavuse kaardistamises.
Crowdsorsa kaudu saavad vabatahtlikud kiiresti ja mugavalt jagada oma kogutud andmeid ning saada infot projektiga seotud edusammude kohta. Selline kogukondlik lähenemine aitab tagada, et kaardistamine oleks põhjalik ja hõlmaks võimalikult suurt hulka peatusi, muutes tulemused täpsemaks ja ulatuslikumaks.
Linn kutsub kõiki huvilisi vabatahtlikuks registreeruma ja andma oma panus ligipääsetavama linnaruumi loomisse. See on võimalus muuta Tallinn paremaks elukeskkonnaks mitte ainult erivajadustega inimestele, vaid kõigile linnaelanikele, kellele ühistransport on oluline osa igapäevaelust.
Projekti edukas elluviimine võiks aidata Tallinnal muutuda veelgi kaasavamaks ja hoolivamaks linnaks, kus kõigil on võrdsed võimalused liikuda ja osaleda ühiskonnaelus.